Menu
Behandelingen

Gehoorbeenreconstructie (stapedotomie-operatie)

Een stapedotomie-operatie vervangt de functie van de stijgbeugel, wanneer de beweeglijkheid van dit gehoorbeentje is verminderd.

Lees voor

Hoe gaat de operatie?

In het Deventer Oren Centrum vindt een stapedotomie-operatie plaats onder algehele narcose. Er wordt een snede gemaakt in de gehoorgang, tussen de aanhechting van de oorschelp en het traguskraakbeen. Dit zal later een klein litteken worden, dat echter nauwelijks zichtbaar is. De reden van deze snede is dat de gehoorgang ruimer wordt en daardoor de werkruimte en het zicht op trommelvlies en middenoor verbetert.

Daarna wordt onder de huid van de gehoorgang de grens met het trommelvlies opgezocht en wordt het trommelvlies tijdelijk opgelicht. Dan komt zicht op het middenoor en wordt het gebied van de overgang van aambeeld en stijgbeugel opgezocht. Vaak is het noodzakelijk hiervoor een deel van het bot van de gehoorgang te verwijderen en de smaakzenuw opzij te houden.

De beweeglijkheid van de gehoorbeentjes wordt beoordeeld. Als blijkt dat de stijgbeugel niet beweegt, wordt de stapedotomie operatie uitgevoerd. Deze bestaat uit het losmaken van de verbinding tussen aambeeld en stijgbeugel, het doorknippen van het peesje van de stijgbeugelspier en het verwijderen van de pootjes en de kop van de stijgbeugel. De voetplaat van de stijgbeugel blijft behouden en hierin wordt een gaatje geboord. In dit gaatje wordt een kunstgehoorbeentje (piston) geplaatst. Deze piston wordt bevestigd aan het aambeeld en gaat de functie van de stijgbeugel overnemen.

Lees meer informatie in de folder